Opłacalność bambusa

Data dodania: 07.06.2017


Włókno bambusowe jest jeszcze stosunkowo słabo znane, chociaż na rynku polskim coraz częściej spotyka się tego rodzaju materiał. Na zakupach możemy wyszukać skarpety, ręczniki lub bieliznę wykonaną z tego surowca. Warto się zastanowić nad tym, jak wypada w porównaniu z innymi surowcami oraz jak dokładnie określana jest opłacalność bambusa.

Bambus to niesamowicie szybko rosnącą trawą, która może posłużyć do wykonania domku letniskowego w kraju tropikalnym. Jest to materiał lekki, ale także wytrzymały, a dodatkowo doskonale sprawdza się w rejonach, gdzie jest go pod dostatkiem. Bambus można wykorzystać do budowy różnego rodzaju konstrukcji architektonicznych, od altan, przez domki letniskowe, po standardowe budynki mieszkalne.  Bambus to roślina niewymagająca i niezwykła – mimo tego, że nie lubi przelania ani nadmiernego przesuszenia, to do wykiełkowania nie potrzebuje żadnych nawozów. Nie musimy martwić się również o kwestie przycinania, ponieważ bambus bowiem zawsze rośnie w sposób niestandardowy, niezależnie od tego jak go przytniemy. Najważniejsze w uprawie są warunki cieplne i odpowiednia wilgotność – bambus uwielbia ciepło, wilgotną glebę oraz powietrze. Jedyne o czym trzeba pamiętać to fakt, iż gleba powinna być przepuszczalna, gdyż bambus nie znosi stojącej wody.

Jednakże podjęcie się zadania, jakim jest budowa z domu całkowicie opartego na materiale jakim jest bambus będzie się wiązać z wieloma trudnościami. Każdy etap budowy budynku stanie pod znakiem zapytania – opracowanie odpowiedniego projektu przez brak znajomości materiału przez lokalnych architektów, uzyskanie odpowiednich surowców przez ograniczoną dostępność, a także konieczność skorzystania z usług wykwalifikowanych ekip budowlanych. Na te chwile nawet najbardziej zaawansowane oraz obeznane przedsiębiorstwa, takie jak TLS Developer mogą mieć problem z pracą z materiałem jakim jej bambus, ale wszystko w swoim czasie.

Włókno bambusowe, podobnie jak sam bambus jest stosunkowo mało znane. Aby uzyskać włókna z bambusa, należy go wpierw rozmiękczyć poprzez moczenie, do czego stosuje sie najczęściej środki chemiczne wspomagające ten proces. Jednak sposób wytwarzania tych włókien nie wpływa pozytywnie na kondycję dla środowiska, podobnie jak proces uzyskiwania włókien bawełnianych. Dlatego warto zastanowić się, czy aby na pewno używanie bambusa w budownictwie będzie mniej ekologicznie od użycia drewna, czy też betonu.

Budowa domów Szczecin
Deweloper domy Szczecin

Inwestowanie w Kołobrzegu

cyrklewicz zarządzanie

Inwestycje nad morzem