Kupno domu od dewelopera – praktyczne rady

Data dodania: 30.08.2016


Powodów, dla których inwestorzy decydują się na kupno domu od dewelopera jest wiele. Przede wszystkim pozwala to oszczędzić czas, energię i nerwy, jakie w innym przypadku właściciel nowo powstającej nieruchomości musiałby wziąć na siebie. Wiele osób obawia się jednak kruczków prawnych i wysokich kosztów, chociaż w ostatecznym rozrachunku umowa z deweloperem zazwyczaj pozwala właśnie na oszczędności – głównie dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu architektów i specjalistów budownictwa. Na co warto zwrócić uwagę rozważając kupno domu od dewelopera?

Rozeznanie na rynku nieruchomości

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków w kierunku budowy własnych czterech kątów warto zrobić dokładną analizę aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości. Zapobiegnie to błędnym wyborom, które w przypadku inwestycji w nieruchomości zazwyczaj okazują się bardzo kosztowne. Rozeznanie warto zacząć od lektury informacji biznesowych, serwisów internetowych czy magazynów drukowanych specjalizujących się w tematyce nieruchomości i budownictwa.

Oprócz eksperckich artykułów i tekstów można przeprowadzić analizę lokalnego rynku nieruchomości na własną rękę. Wystarczy skorzystać z portali zajmujących się obrotem nieruchomościami i dowiedzieć się ile średnio wynoszą ceny za podobne domy w okolicy. Inną możliwością jest rozmowa z lokalnymi biurami deweloperskimi i porównanie konkretnych ofert. Dzięki tym wszystkim działaniom inwestor może podjąć świadomą decyzję czy warto w danym momencie zdecydować się na kupno domu od dewelopera czy lepiej wstrzymać się z tym przez kilka kolejnych miesięcy, aż warunki ekonomiczne będą bardziej sprzyjające.

deweloper dom szczecin

TLS Developer, budowa domów

Sprawdzenie dewelopera

Jeśli inwestor zna sytuację na rynku nieruchomości i jest zdecydowany na realizację swoich planów budowy domu czas zawęzić krąg poszukiwań o odpowiedniego dewelopera. Podobnie jak większość innych usługodawców, tak tutaj najczęściej pierwszym źródłem informacji o interesującej nas firmie jest Internet. Co powinna nam powiedzieć strona internetowa dewelopera? Przede wszystkim muszą się na niej znaleźć dotychczasowe realizacje biura i informacje dotyczące historii firmy, które potwierdzą jej doświadczenie. Na podstawie takich wstępnych danych można zdecydować czy odpowiada nam estetyka projektów dewelopera – jeśli tak jest, warto spotkać się z przedstawicielem biura osobiście i poznać szczegóły oferty.

Umowa deweloperska

Zasadniczo każdorazowo przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy obie strony powinny dokładnie zapoznać się z jej zapisami, tak aby w trakcie realizacji projektu nie spotkały nas przykre zaskoczenie. Prawa i obowiązki stron umowy określa ustawa deweloperska, które reguluje między innymi zasady przeniesienia własności nieruchomości z dewelopera na osobę nabywającą taką nieruchomość. Przed podpisaniem umowy deweloper ma obowiązek przekazać ją klientowi, ale to nie wszystko, czego można się spodziewać z jego strony.

Co musi się znaleźć w umowie deweloperskiej? Zgodnie z zapisami ustawy nie może w niej zabraknąć między innymi danych o powierzchni działki, stanie prawnym nieruchomości, układu pomieszczeń oraz zakresu prac wykończeniowych czy termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych danego przedsięwzięcia deweloperskiego.

mercedes sl bodykit