Ewakuacja z budynku mieszkalnego

Data dodania: 28.04.2017


W sytuacji zagrożenia życia często postępujemy instynktownie. Warto nauczyć się podstawowych zasad bezpieczeństwa, które mogą uratować nam życie. Nie zaszkodzi również wyposażyć nasz dom w podstawowe przedmioty, które ułatwią nam sprawne opuszczenie domu. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać ewakuacja z budynku mieszkalnego.

Stopień przygotowania do ewentualnej ewakuacji znacząco wpłynie na czas w jakim opuścimy narażony na niebezpieczeństwo dom. Jedną z czynności, którą musimy wykonać jest przygotowanie planu ewakuacji. Najlepiej będzie jeśli zostanie on opracowany przez dewelopera lub firmę budowlaną, z którą współpracujemy. Pamiętajmy, że nie tylko w miejscu pracy powinien znajdować się plan ewakuacji na wypadek pożaru, ale również w domach jednorodzinnych. Musimy stosować się do tej zasady, ponieważ brak planu ewakuacji oznacza zagrożenie dla życia naszego i naszej rodziny. Jeśli nie otrzymaliśmy takiego planu wraz z oddaniem domu, sami możemy go skonstruować. Podczas projektowania należy trzymać się jednej zasady – każde pomieszczenie musi mieć dwie drogi ucieczki. Do tego zadania warto zaprosić wszystkich domowników, aby powoli przyswoili sobie plan ewakuacji, szczególnie ci najmłodsi. Podczas tworzenia planu należy również ustalić takie kwestie jak: miejsce, w którym zgromadzą się domownicy po ewakuacji, np. przy skrzynce na listy. Pamiętajmy, aby przy układaniu planu ewakuacji uwzględnić mniejszą sprawność dzieci, osób starszych lub niepełnosprawnych.

Apartamenty na sprzedaż nad morzem

Jeśli nie posiadamy w domu czujników dymu, zainstalujmy je i regularnie sprawdzajmy ich sprawność oraz regularnie wymieniajmy baterie (minimum raz do roku). Wykrywacze dymu mogą zaalarmować nas o pożarze, a plan ewakuacji może uratować życie w sytuacji zagrożenia. Obowiązkowe są regularne ćwiczenia ewakuacyjne, które należy przeprowadzać ze wszystkimi domownikami według wcześniej ustalonego planu.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe w domu, warto nauczyć się kroków postępowania, które ułatwią nam opuszczenie budynku. Pamiętajmy, aby
w sytuacji zagrożenia mieć możliwość szybkiego otworzenia okien. Gdy wybuchnie pożar nie zwlekaj ani chwili z ucieczką, liczy się każda sekunda. Staraj się zamykać za sobą wewnętrzne drzwi. Po wydostaniu się z domu należy zadzwonić z komórki lub telefonu sąsiada pod numer 000. Kiedy uda nam się uciec z pożaru, w żadnym wypadku nie powinniśmy podchodzić do płonącego domu.

W sytuacji zagrożenia liczy się przede wszystkim czas. Dlatego powinniśmy dopilnować, żeby wszyscy domownicy, szczególnie dzieci dobrze zapoznały się
z planem ewakuacji zanim rozpoczniesz z nimi ćwiczenia ewakuacyjne. Dbałość o bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest kwestią niezwykle istotną dla wszystkich członków rodziny, a odpowiednie przygotowanie może zapobiec tragedii.

 

projektowanie stron www szczecin