Jak powinna wyglądać budowa domu energooszczędnego?

Data dodania: 09.03.2017


Według ekspertów rynku nieruchomości w ostatnim czasie budownictwo w Polsce przeżywa okres ożywienia. Jednak z perspektywy inwestora, wydatki nie kończą się na samej budowie domu. Bardzo ważne jest też uwzględnienie w planach budżetowych również utrzymanie i użytkowanie domu. Najlepszą receptą na niskie rachunki jest wykorzystanie nowoczesnych technologii budowlanych i rozwiązań projektowych. Jak powinna wyglądać budowa domu energooszczędnego?

Projekt domu energooszczędnego

O to, żeby nowo powstający budynek był jak najbardziej przyjazny dla portfela właściciela trzeba zadbać na długo przed tym, zanim we wnętrzu pojawią się lokatorzy. Wybór odpowiedniego projektu architektonicznego pozwoli w znacznej mierze wpłynąć na to, w jakim stopniu dom będzie spełniał wytyczne budownictwa energooszczędnego.

Podstawą jest zasada, że im większa powierzchnia domu, tym wyższe wydatki związane z jego utrzymaniem, a więc warto z rozsądkiem podejść do powierzchni użytkowej domu.

Na lepszą oszczędność energii wpłynie także prosta forma budynku – im mniej urozmaiceń bryły, tym łatwiej wyeliminować mostki termiczne, za sprawą których z domu ucieka ciepło.

Specjaliści z TLS Developer dodają także, ze nie bez znaczenia jest konstrukcja budynku i wykorzystanie położenia domu. O wiele łatwiej jest wprowadzić oszczędności w domu piętrowym lub z poddasze, gdzie energia cieplna jest rozprowadzana górą, a nie rozpraszana na dużej powierzchni. Liczy się też odpowiedni układ pomieszczeń – od strony południowej, a więc najbardziej nasłonecznionej warto umieścić chociażby pokój dzienny czy salon.

Budowa domu oszczędnego w eksploatacji

Nawet najlepszy projekt nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli inwestor nie zadba o standardy prac na budowie. Zdecydowanie warto o to zadbać, nie tylko ze względu na możliwość oszczędności na poziomie eksploatacji, ale również dofinansowania na energooszczędne budownictwo.

Budowa domu energooszczędnego powinna opierać się na wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych, które spełniają wszelkie normy, ale także cechują się wysokimi parametrami izolacji termicznej czy akustycznej. Warto też pomyśleć o zastosowaniu nowoczesnych technologii zarządzania domem.

Koszty budowy a utrzymania domu 

Obecne zmiany w prawie nakładają na inwestorów obowiązek uwzględniania w planach budowy kwestii energooszczędności domów. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2017, nowo powstające budynki muszą spełniać bardziej wyśrubowane normy jeśli chodzi o wskaźniki, które mają bezpośredni wpływ na oszczędność energii. Zmianie uległy dwa istotne parametry – współczynnik przenikania ciepła (U) oraz współczynnik zużycia energii pierwotnej (Ep).

Jeśli inwestor decyduje się na samodzielny proces budowlany musi zadbać o spełnienie wymagań nałożonych przez zmiany w prawie, natomiast w przypadku współpracy z deweloperem, na przykład TLS Developer, obowiązki te przejmuje na siebie wykonawca.

zarządzanie nieruchomościami cyrklewicz

International transport Poland