Badanie gruntu – na czym polega?

Data dodania: 31.07.2017


Planując samodzielną budowę domu musimy zadbać o to, aby wszystkie etapy tworzenia konstrukcji przebiegły prawidłowo i bez zbędnych problemów. Jednak zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace nad projektem, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasza działka jest odpowiednim miejscem na budowę domu. Dlatego, jeszcze przed zakupem działki, należy wykonać szereg czynności. Wyjaśniamy czym jest badanie gruntu oraz na czym polega.  

Czemu badanie gruntu jest procedurą obowiązkową do wykonania? Podejmując się zakupu działki, która ma być przeznaczona stricte pod zabudowę, musimy ocenić jej stan i jakość jeszcze zanim dokonamy ostatecznej transakcji. Po prawidłowym przeprowadzeniu badania gruntu, będziemy w stanie określić, czy na naszej działce będą możliwe do przeprowadzenia prace budowlane, a w efekcie postawienie domu.

Apartamenty na sprzedaż Puck

Należy pamiętać, że takiego badania nie jesteśmy w stanie przeprowadzić sami. Procedura wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, które są w stanie wywiercić odpowiedni otwór do pobrania poważanych do badań materiałów. Dlatego procedurę musi przeprowadzić doświadczony specjalista, czyli geotechnik lub geolog. Warto jednak zaznaczyć, że o pomoc możemy się zwrócić także do pracowni architektonicznej.

Badanie gruntu przeprowadza się w celu oceny poziomu wód gruntowych oraz określenia kategorii samego gruntu. Uzyskując takie informacje, współpracujący
z nami architekt będzie w stanie wybrać odpowiedni rodzaj fundamentów. Wynik badania będzie niezwykle znaczący, ponieważ rodzaj gruntu zdeterminuje wybór materiałów, które zapewnią stworzenie konstrukcji bezpiecznej oraz stabilnej. Należy pamiętać, że rodzaje fundamentów są różne, a ich charakter określa właśnie kategoria gruntu. Natomiast ocena poziomu wód gruntowych pozwoli architektowi określić wysokość fundamentów.

Przeprowadzając badanie gruntu specjaliści sprawdzą jego parametry i będą
w stanie jednoznacznie określić, czy działka może być przeznaczona do zabudowy oraz jakie materiały należy uwzględnić podczas tworzenia projektu architektonicznego. Dlatego niezwykle istotne jest, aby procedurę przeprowadzić jeszcze przed zakupem terenu. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Oczywiście współpracując z takimi firmami jak TLS Developer nie musimy martwić się o kwestię badania gruntu, ponieważ zleceniem tej procedury zajmą się przedstawiciele firmy.